КАГАМИ БИРАКИ –ТРАДИЦИИ И СЪВРЕМЕННОТО ПОСРЕЩАНЕ НА НОВАТА ГОДИНА В ДОДЖО


Ако сте били свързани по някакъв начин с айкидо доджо през януари, несъмнено сте чували за „Кагами Бираки“. Повечето традиционни училища празнуват тази древна японска традиция, която ни връща назад във времето на самураите от ХV-ти век.
В главните квартири на повечето организации на Айкидо, празникът на Кагами Бираки е време, когато се обявява официално списъкът с майсторите, които са повишени в степен. Това е особено важен момент за всички хора с ранг “черен колан”, тъй като се обявяват публично техните нови степени по време на церемонията. Ако следите айкидо събитията в някоя от социалните мрежи, със сигурност ще сте срещали някое от тези съобщения. Много групи също използват събитието, за да споделят друга важна информация със своите членове.
В Япония честването също бележи края на новогодишните празници. Периодът от средата на декември до началото на януари е време, когато цялата нация (с изключение на сферата на услугите) почива. Така Кагами Бираки официално дава старт на Новата година.
Също така, това е време за семейството и завръщането към традиционните корени - молитви и посещение на шинтоистки и будистки храмове и оставяне на дарения, обличане на традиционни кимона, ядене на традиционни храни и игри. Това е времето за обаждания по телефона с пожелания към своите началници в бизнеса и сътрудници, както и към всички добри клиенти и партньори. Работата започва около седмица след началото на месеца, но празненствата с приятели и колеги продължават.
Традиционната подготовката на доджото за Новогодишните празници започва в края на годината, когато всичко се почиства, ремонтират се счупените или развалени неща, така че да посрещнат Новата година изрядни. Огледалата трябва да блестят и всичко да бъде подредено и на място. В Япония мнозина са запазили традиционната церемония за пречистване: хвърлят сол в доджото, тъй като солта е традиционен символ на чистота и добродетел, а след това се почиства с борови клонки. Около доджото често се поставя украса. В древна Япония тя е имала голяма символика, но днес повечето хора я свързват с традиционната празнична украса.
За повечето айкидисти и съвременните японци, Новогодишният празник Кагами Бираки няма религиозно значение. Той съхранява традицията на самураите за начало на Новата година. Това е време, когато хората си поставят нови цели и се ангажират с изпълнението им. Преоткриват своя дух, и са готови да бъдат дисциплинирани и положат усилия за постигането им. За трениращите целите обикновено са свързани с полагане на усилия и упоритост в тренировките.
Спазването на традицията от древността Кагами Бираки, буквално означава „отваряне на огледалото“ и има своите корени в древните народни вярвания на селскостопански Китай, когато се отправяли молитви за добра реколта, се е приемало, че първо трябва да се създаде „топла“ атмосфера сред хората, при която да расте реколтата. От решаващо значение за този процес са били взаимоотношенията в семейството и общността, основаващи се на кръвните връзки, моралния дълг и работата, които допълнително са укрепват по време на този празник и споделянето му с най-близките.
В Япония тази традиция се е превърнала в шинтоистки празник, основан предимно на поклонението към божеството Тошигама, което трябва да посети всяко домакинство през Новата година, за да осигури добра реколта на петте важни храни за земеделието: ориз, пшеница, ечемик, боб и просо.
В подготовка за посрещане на божеството, хората почистват и след това украсяват домовете си. Изпълняват се молитви и звън на камбаните в храмовете, за да се изгонят злите духове.
Нова година започна с посещение на храмове, семейни и ритуални церемонии - всички насочени към Тошигама.
Днес смисълът на повечето от тези Шинтоистки обреди е забравен. Много от ритуалите са останали под формата на празнични традиции, като например ядене на оризови питки със супа от червен боб.

Церемония по разбиване на буренце саке "Кагами-бираки".
Кагами-бираки е церемония, която се провежда по време на празнични събития, при която капакът на буренце със саке се разчупва с дървен чук и сакето се раздава на всички присъстващи.
Кагами се отнася до капака на буренцето за саке и бираки означава „отваряне”, така кагами-бираки буквално означава „отваряне на капака”. Поради кръглата форма на капака, кагами е символ на хармонията.
И двата вида кагами-бираки - отварянето на буренцето със саке при шинтоистките тържества, и рязането на кагами-мочи - са средство за умоляване на боговете за добро здраве и богатство през Новата година или ново начало в живота или бизнеса. По тази причина кагами бираки се е превърнало във все по-популярен начин за събития в деня на основаването на компанията, сватбени приеми и други тържества.
Традицията „Кагами-бираки“ може да се види и в друг вид, включващо „мочи“ - меки кръгли оризови сладки, които се правят за отбелязване на първия работен ден от Новата година. В миналото на Нова Година самурайските домакинства предлагали на боговете купичка с мочи, което символизира „кагами“. Мочи са нарязани на парчета, за да символизират „бираки“ – отваряне, и се поднасят на 11 януари. Дори и днес повечето домакинства и офиси спазват този обичай, като поставят кагами-мочи на камидана (малък шинтоистки олтар).

Коментари

Популярни публикации от този блог

ЗА КАКВО ПЛАЩАМЕ КОГАТО НАШИТЕ ДЕЦА ТРЕНИРАТ БОЙНИ ИЗКУСТВА?

БУШИДО – КОДЕКСЪТ НА САМУРАЯ

СЕНСЕЙ, СЕМПАЙ И СЕЙТО – ОСНОВИТЕ НА ДОБРОТО ДОДЖО

ИСТОРИЯТА НА АЙКИДО І ЧАСТ

СРЕЩАТА НА ДВАМАТА ГИГАНТИ В БОЙНИТЕ ИЗКУСТВА – МОРИХЕЙ УЕШИБА И ДЖИГОРО КАНО